Povinnosti po predaji a kúpe nehnuteľnosti
Odovzdaním kľúčov a vyplnením odovzdávacieho protokolu sa povinnosti spojené s predajom a kúpou nehnuteľnosti ešte nekončia. Na rad totiž prichádza administratíva týkajúca sa prehlásenia energií, zmeny odberných miest, vypísania tlačív či podania priznania k dani z nehnuteľnosti. Pripravili sme pre vás zoznam aj s krátkym návodom, aby ste vedeli ako na to.
1. Správca bytového domu
Ak ste kúpili nehnuteľnosť, treba sa zaevidovať u správcu bytového domu alebo v spoločenstve vlastníkov bytov. Predložíte kúpnu zmluvu, návrh na vklad, odovzdávací protokol s uvedenými hodnotami z meračov energií. Nahlásite, koľko osôb bude v nehnuteľnosti bývať, aby vám správca mohol stanoviť zálohové platby.
2. Elektrická energia
Po predaji nehnuteľnosti sa musí pôvodný vlastník z odberu elektrickej energie odhlásiť a nový majiteľ zase prihlásiť. Väčšinou stačí zavolať na infolinku a nahlásiť stav na elektrickom merači. Pripravte si aj číslo konkrétneho merača a číslo tarify. Právnické osoby sa musia osobne dostaviť na pobočku. V prípade, ak fyzickým osobám nevyhovuje telefonický kontakt, môžu vyplniť Žiadosť o zmenu odberateľa na odbernom mieste – prepis a vypísať ju doma. Žiadosť nájdete na weboch poskytovateľov.
3. Plyn
V prípade kúpy a predaja nehnuteľnosti treba vypísať Žiadosť o zmenu odberateľa na odbernom mieste, v ktorej nahlásite zmeny odberu a odberného miesta plynu. Tlačivo nájdete na webstránke dodávateľa. Pri fyzických osobách stačí oskenované a mailom zaslané tlačivo. Právnické osoby musia fyzicky prísť do zákazníckeho centra. Informácie si môžete overiť telefonicky 0850111363 alebo emailom zakaznickalinka@spp.sk alebo vyplniť formulár na stránke ww.spp.sk.
4. Internet, televízia, telefón
Predávajúci a kupujúci sa môžu dohodnúť, či objednané služby u poskytovateľov prepíšu z jedného vlastníka na druhého alebo ju pôvodný vlastník zruší, prípadne prepíše na inú adresu. Nový majiteľ si môže nahlásiť káblovú televíziu, internet či telefónnu linku nanovo alebo sa prehlásiť z inej adresy. Podrobnosti nájdete na webstránkach jednotlivých poskytovateľov alebo priamo v zákazníckych centrách.
5. Koncesionárske poplatky
Ak ste doteraz nevlastnili nehnuteľnosť a kupujete svoju prvú, treba sa zaregistrovať ako nový platiteľ koncesionárskych poplatkov. Buď vyplníte formulár a odovzdáte ho na pošte alebo sa môžete prihlásiť elektronicky na adrese www.uhrady.rtvs.sk. Ak už nehnuteľnosť (okrem pozemku) vlastníte, nemusíte sa prihlasovať.
6. Daň z nehnuteľnosti
Prvý január je termín, ktorý rozhoduje o dani z nehnuteľnosti na daný rok. Kto je 1.1. zapísaný v katastri nehnuteľností, ten musí podať priznanie a následne daň zaplatiť. V prípade, že ste v jednom roku stihli nehnuteľnosť kúpiť aj predať, daň sa vás netýka, lebo ste v liste vlastníctva 1.1. zapísaní neboli. Priznanie k dani z nehnuteľnosti sa podáva pri akejkoľvek zmene v liste vlastníctva – predaj, kúpa, zmena podielov, zmena druhu/účelu, zmena v bezpodielovom vlastníctve manželov, kolaudácia či stavebné povolenie. Daň z nehnuteľnosti spadá pod mestské a obecné úrady, ktoré vám poskytnú potrebné informácie. Ak aj máte trvalý pobyt v Bratislave a kúpili ste chatu v Kremnici, toto priznanie podávate v Kremnici.
7. Daň zo zisku
Ak ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste vlastnili menej ako päť rokov, so ziskom, musíte to uviesť v daňovom priznaní v nasledujúcom roku. Vznikol vám totiž príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. Môžete si však odpočítať náklady spojené s rekonštrukciou alebo opravou, odpočítať si môžete aj úroky z hypotekárneho úveru či poplatky za realitné či právne služby.